Miért fontos a különböző konyhai folyamatokhoz más-más magasságot beállítani? Miért nem jó ugyanabban a testtartásban mosogatni és főzni? A következő cikkünkből kiderül!
Mielőtt elővesszük a centit és a levegőben méregetni kezdjük leendő munkalapunk magasságát, két dolgot kell tisztáznunk: ki és milyen tevékenységet fog végezni a konyhában? Elképzelhető, hogy csupán a család egyik tagjának lesz a konyha a “birodalma”, míg máshol 2-3 fő is serénykedni fog a helyiségben.
Fontos megtalálni a következő tevékenységek gazdáját:
Ha minden művelet megkapta a felelősét, akkor elkezdhetjük az adott személyhez igazítani az ideális méretet.
Mosogatás
Ahogyan a konyhatervezés során is a vizesblokkal indítjuk az “építkezést”, úgy a munkapult magasságnak is jó alapot ad a mosogató elhelyezkedése. A mosogatótálca felső pereme ideális esetben övmagasságban van, a medence feneke pedig olyan mélyen, hogy az alját görnyedés nélkül el lehet érni.
Ha ennél lejjebb van kialakítva, azaz vele együtt alacsonyabb a pultunk is, akkor annak előbb-utóbb hátfájás lesz az eredménye.
Túl magasra sem érdemes viszont emelni a medencét, ugyanis ebben az esetben a csap kezelése válik bosszantóvá, valamint váll-fájdalmakhoz vezethet a hosszan kitartott kényelmetlen pozíció.
Ha példának egy 165-170 cm magas embert veszünk átlagosnak, akkor a mosogatót (és a munkalapot) kb. 90-95 cm magasságba ajánlott beépíteni.
Csaptelep
Bár nem minden esetben köthető a pultmagassághoz, ettől függetlenül a csaptelepekről érdemesnek találtunk egy külön részt szentelni. A kivitelezés során sokszor találkozunk olyan konyhákkal, ahol a szaniter dizájnja a használhatóság rovására megy. A mosogató csaptelepből ajánlott hosszú nyakú változatot beszereltetni, hogy beférjen alá egy magasabb fazék vagy üvegpalack is.
Ideális esetben a kifolyócső és a mosogató teteje között 25-30 cm távolság van. Ha ettől magasabb a kivezetőcső, a víz könnyen kicsapódhat a medencéből, ha pedig alacsonyabb, élesen megdöntve férnek csak be az edények alá.
Ha a kinézete miatt mégis ilyenre esne a választásunk, akkor legalább egy kihúzható zuhanyfejes verzió mellett tegyük le a voksunkat.
Előkészítés
Az alapanyagok előkészítése, mint a hámozás, az aprítás, a szeletelés, a panírozás vagy a koktél-készítés időigényes feladat, emiatt nem mindegy, hogy milyen testtartásban végezzük el őket.
Ehhez a munkafázishoz a konyhapult ideális magassága a mosogató magasságában van, a fenti példánál maradva: 90-95 cm között.
Továbbá, a legtöbb fenti eljáráshoz víz hozzáadása is szükséges, emiatt a mosogató két oldalán – tetszés szerinti hosszban – alakítsunk ki, akár két személy egyidejű ténykedése számára elegendő helyet.
A házi tészták és a kézműves kenyerek szerelmeseinek érdemes elgondolkodniuk egy külön munkafelületről a tésztadagasztáshoz, a krémek kikeveréséhez, a töltelék összegyúrásához vagy a csokoládé összetöréséhez.
Az ilyen műveletekhez sokkal nagyobb erőt kell bevetni, ezt pedig úgy fokozhatjuk, ha a felsőtestünk súlyával “beletámaszkodunk” a feladatokba, ehhez viszont egy alacsonyabbra épített pult szükséges.
Az átlagos pultmagassághoz képest kb. 8-10 cm-rel lejjebb már komfortosak lesznek az említett teendők. Egyébként erre mindkét gyártónk kínál olyan – nagy teherbírású – asztallapot, amit a legfelső fiókból húzhatunk ki.
Főzés
A főzésnél elsődleges szempont, hogy kényelmesen az étel fölé tudjunk hajolni kavarás, fűszerezés és ízlelgetés közben. Emiatt a “konyhafőnök” csípőjéhez kellene a főzőlapot pozícionálni.
Vagyis átlagmagasságnál a mosogatós és a tésztagyúrós pult közötti félúton, olyan 86-88 cm környékén már zavartalanul belelátunk a legnagyobb fazekainkba is.
Tudvalevő, hogy a nehezebb tárgyakat csípőmagasságon a legbiztonságosabb emelgetni, így akár a sütőből húzunk ki egy jénait, akár a lángról kell lekapni az edényt mielőtt kifut a levesünk, jobb, ha stabilan meg tudjuk tartani.
Az aprólékos díszítő munkálatokhoz, krémek formába öntéséhez, tálaláshoz, szalvéta-hajtogatáshoz és egyéb pepecselős feladatokhoz jól jön, ha van egy bárpultunk.
Ennek a magasságát a könyökhajlatunkhoz, nagyjából 115-120 cm magasra szoktuk tervezni. Ugyanis ezáltal közelebb kerül az “objektum” a szemünkhöz, és állva, egyenes testtartással eképp van a legjobb rálátásunk a munkafolyamatokra.
Ha nem rendelkezünk könyöklővel, akkor egy forgó tortaállvány jó szolgálatot tehet a kényesebb “operációkhoz”, hiszen ezek általában 30 cm magasak.
Az étel- és italkészítés alapvető szükséglet, ezért a konyhánktól jogosan várjuk el, hogy alkalmazkodjon minden élethelyzethez. E célból gondolnunk kell azokra a konyhatündérekre is, akik kizárólag ülve tudják elvégezni a konyhai munkafolyamatokat.
Az idős embereknek és a kerekesszékes felhasználók számára az étkezőasztalok átlagos magasságával, vagy attól maximum 5 centiméterrel megemelt munkalapszintet kell biztosítani, tehát ez 75-80 cm-t jelent a legtöbb esetben.
Arról is gondoskodjunk, hogy legyenek szabad “kimaradt” részek az alsószekrények között, ahová székkel együtt be tudnak ülni anélkül, hogy beütnék a térdüket!
Ha a térelrendezés lehetővé teszi, akkor mi szívesen tervezünk be olyan extra alacsony felületet is a konyhákba, ami nem feltétlen “szükséges”, de mégis sokat dob az enteriőr hangulatán: ez az ülőpad.
Ennek a tetőlapja általában 40-45 cm magasságra esik, így nem csak ülőfelületként szolgálhat, hanem a gyerkőc ezen készítheti a gyurma-ételeket, ide dobhatjuk a szatyrokat bevásárlás után, vagy mi magunk pihenhetünk meg amíg újabb finom receptet keresünk. Az ilyen “kéretlen”, de találékony ötletek adnak egy kis pluszt a konyhánk arculatához.
A KonyhaForYou csapata személyre szabott, ergonomikus konyhabútorokat tervez, hogy Ön ne eltántorodjon a kihívástól, hanem újult erőkkel gazdagítsa főzőtudományát!
Mire ügyeljünk a saját konyhánkban, hogy elkerüljük az ételmérgezést vagy az élelmiszer-pazarlást?
Ha új hűtő vásárlásába fogna, olvassa el cikkünket, megmutatjuk, mi konyhaszakértők, milyen szempontok alapján szoktunk választani.
Az időpontfoglalással tudomásul veszi, hogy az ajándék tanácsadás 49.990 Ft, míg a konyhatervezés 99.990 Ft költséggel jár.
Az időpontfoglalással tudomásul veszi, hogy az ajándék tanácsadás 49.990 Ft, míg a konyhatervezés 99.990 Ft költséggel jár.